(12 важни стъпки за начинаещи)
Започването с фотография може да не е лесно, но със сигурност е полезно. Има много аспекти, които един начинаещ фотограф трябва да научи. Да се научиш как да редактираш снимки е едно от тях. Има безкрайни въпроси, що се отнася до софтуера и основните съвети за редактиране.
В тази статия ще поговорим за най-важните съвети за редактиране на снимки и ще разделя процеса вместо вас.

Намерете своя уникален стил
Започвайки, най-важното е да изберете стил, който искате да приложите към вашите снимки. Наличието на последователен стил има много предимства. Той придава на вашите изображения подпис и хората веднага разпознават вашите снимки.
Това също улеснява живота ви, защото знаете какво да правите с изображението всеки път, когато започнете да редактирате.
Вдъхновете се от други фотографи
Създаването на стил започва с намирането на вдъхновение. Намерете фотографи, чиито изображения се харесват на вашия вкус. Опитайте се да определите кои елементи от техните снимки привличат вниманието ви. Дали е осветлението? Или може би цветове? Какво ви говорят, фотосите когато ги погледнете?
Бъдете смели и експериментирайте
Ако нещо привлече вниманието ви, помислете да го внедрите във вашите снимки. Не си поставяйте ограничения. Изпробвайте предварителни настройки, гледайте уроци, разгледайте снимките на други фотографи преди и след. Единственият правилен стил на редактиране е най-подходящият за вас. Така че не се страхувайте да експериментирате, докато не сте доволни.

Снимайте в RAW за висококачествено редактиране на снимки
Заснемането в RAW ви дава главен старт в сравнение с използването на JPEG. Това е формат без загуби. Това означава, че той съхранява всички данни за изображението, които камерата заснема, за разлика от компресираните JPEG файлове.
Много по-лесно е да коригирате баланса на бялото, да добавите острота или да коригирате преекспонираните области.
Преди да правите снимки, задайте настройките на камерата да снима в RAW формат. Може да искате да редактирате снимките си и все пак да имате удобството на малки JPEG файлове. Възможно е. Просто настройте камерата да запазва всяка снимка и в двата формата.
Избор на най-добрия софтуер за редактиране на снимки
Първата стъпка към започването на последваща обработка е изборът на вашия софтуер.
Не бързайте да разгледате какво предлага софтуерът. По този начин няма да се налага да мислите за всяка една стъпка. Процесът ви на редактиране ще стане интуитивен, а работният ви процес – по-ефективен с времето.
Използването на комбинацията от няколко програми има своите предимства. Но за начинаещи препоръчвам да научите задълбочено един софтуер за редактиране. Твърде много програми наведнъж могат да обезсърчат. Всеки софтуер предлага нещо уникално и работи по различен начин.
Независимо какво изберете, уверете се, че програмата поддържа RAW файлове. Както споменах по-рано, този формат прави редактирането по ефективно. Също така, изображението трябва да бъде некомпресирано. Това гарантира, че няма да загубите качество след редактиране. Това ви дава повече свобода при фиксиране на изображения, за да покажете личния си стил. Също така е по-лесно да работите с локални настройки и слоеве.
Има няколко точки, които трябва да имате предвид, преди да изберете кой софтуер ще използвате.
Избор на платен софтуер
Ценообразуването също е нещо, което трябва да разгледате, преди да вземете решение с програма. Някои марки – като Adobe – предлагат месечен абонаментен план, който ви позволява да използвате няколко програми за тази цена.
Други, като DxO PhotoLab, работят като еднократна покупка. Възможно е да избирате между основната и първокласната версия, в зависимост от вашите нужди.
Освен гореспоменатите примери, някои от най-важните платени софтуери включват Capture One, Affinity Photo и Luminar.
Избор на безплатен софтуер
Ако тепърва започвате, може би все още не искате да инвестирате в софтуер за редактиране. За щастие има някои чудесни алтернативи, които можете да изтеглите или използвате онлайн безплатно.
Моите препоръки са GIMP, RawTherapee, Canva, Fotor и Darktable.
Аз самата съм ги пробвала.
Подрязване за по-балансирани изображения
Преди да започнете с редакцията по снимката, по-добре е да изрежете, ако е необходимо. Това гарантира, че по-късно няма да се налага да се справяте със съотношението на изображението и композицията.
Някои фотографи са против изрязването на изображението им. Те го виждат като композиционен провал и загуба в разделителната способност на изображението. Но това не винаги е вярно. Изрязването може да бъде полезен инструмент за подобряване на вашите изображения.
Можете да изрежете ненужни предмети, като клони на дърво в ъгъла. Също така е възможно да промените композицията чрез изрязване и преместване на снимката.
Има пропорции (например 5: 7, 3: 2, 4: 3 и т.н.), които всички програми за редактиране споделят. Те произхождат от филмовата фотография, където всеки тип филм имаше свой собствен формат. Струва си да се придържате към тях, тъй като това са форматите, използвани за отпечатване на изображения.

Експериментирайте с Local и General Adjustments
Преди да отидете твърде дълбоко, трябва да експериментирате с основните настройки на плъзгача. Поиграйте с експозиция, контраст, акценти, сенки, яснота, наситеност. Вижте доколко всеки от тях влияе на изображението. Очарователно е да научите колко полезни могат да бъдат тези прости инструменти.
Ако искате да получите основна идея какво първо да настроите, използвайте безплатни предварителни настройки във вашите изображения. Когато добавяте предварителни настройки, можете да видите как работят и кои плъзгачи се коригират. Можете да ги използвате, за да научите как да коригирате изображенията по свой собствен начин.
След като се запознаете с общите корекции (General Adjustment), можете да опитате някои от местните (Lokal adjustments). Селективната наситеност, градуираният филтър, радиалният филтър, инструментът за клониране или четката за настройка са много полезни инструменти за определяне на вашия собствен стил. В дългосрочен план експериментирането също може да помогне за развитието на вашия стил.
След много тренировки ще, ви трябва само един поглед върху изображението, за да знаете какви редакции да направите.

Регулирайте баланса на бялото на вашето изображение
Балансът на бялото означава коректността на цветовете във вашето изображение. Включва регулиране на цветната температура и оттенъка. Регулирането на баланса на бялото има две цели. Едното е, че цветовете стават реалистични, а второто, че белите тонове на вашата снимка остават по-бели.
В повечето програми за редактиране на снимки има плъзгачи за баланс на бялото. Но можете да работите и с отделни плъзгачи HSL, за да регулирате всеки цвят поотделно.
Някои софтуери дори предлагат инструмент за избор на баланс на бялото. Това е пипета, с която щраквате върху частта от снимката, която трябва да е бяла. Въз основа на тоновете, пипетата преценява колко корекция на баланса на бялото се нуждае и автоматично я редактира вместо вас.
Експериментирайте с уникални цветови вариации
Този процес ви помага да развиете стила си на редактиране. Освен осветлението, изборът на цвят е основният фактор, който определя стила на вашите снимки. Решете как искате да редактирате вашите изображения, независимо дали искате топли или студени тонове, наситени или избледнели цветове. Регулирайте HSL и селективните цветове по начин, който противоречи на обичайния ви стил. Бъдете внимателни, когато регулирате нюанса, наситеността, вибрацията и т.н. Въпреки това, не се колебайте да изместите границите си и да постигнете нови резултати.

Стремете се към корекция и изправяне на перспективата
Наличието на правилна перспектива изключително много допринася за стойността на изображението. Перспективата играе роля в композицията на изображението. Той също така води очите на зрителя през картината.
Когато снимате с широкоъгълен обектив, изкривяването в перспектива често е проблем. За щастие можете да го поправите в повечето програми за редактиране. Това помага на снимката да прилича на това, което естествено виждаме с очите си.
Изправянето също е важен инструмент, който трябва да запомните, когато коригирате перспективата. Трябва да се стремите да имате поне една точно хоризонтална или вертикална линия във вашата снимка.
Що се отнася до пейзажите, тази линия обикновено е хоризонтът. Междувременно с портрети това може да бъде текстуриран фон или стени на къща.

Острота на снимките
Остротата на снимки е необходима, когато се стремите да ги принтирате. Може би вече сте забелязали, че принтирането подчертават всеки детайл. Следователно, единственият път, когато трябва да използвате остротата на изображение, е преди печат. Принта на снимката ще излезе страхотно.
RAW изображенията често губят острота в сравнение с JPEG формат. За щастие можете лесно да поправите това при последваща обработка.
Имате шанса да регулирате степента на острота, но трябва да внимавате. Ако прекалите с остротата на изображението, то ще бъде супер видимо. Това в крайна сметка ще доведе до неестествен вид. Добавянето на прекалено много острота също прави снимката по-зърнеста, което трябва да избягвате.
Докато редактирането на изображения може значително да подобри качеството на снимките ви, то може и да излезе извън контрол. В началото е лесно да се увлечете и да направите прекомерни корекции в снимките. Сравняването на оригиналната снимка с крайното изображение ви помага да определите кога сте редактирали снимката твърде много.

Експортирайте вашите изображения
Експортирането на изображения играе решаваща роля в един ефективен процес на редактиране. Наличието на настройки за различни цели ви позволява да спестите време и да останете ефективни. Различните изходни цели изискват снимки с различен размер. Независимо дали планирате да отпечатате вашите изображения или да ги качите в интернет, от съществено значение е да преоразмерите снимката си.
Изборът на правилния файлов формат при експортиране е също толкова важен. В повечето случаи е достатъчно да запазите снимки в JPEG формат, тъй като е подходящ за повечето цифрови цели. Понякога обаче може да искате да запазите некомпресирани данни за изображения за по-нататъшно редактиране.
Тук се появяват TIFF и PSD файловете. Те ви позволяват да запазите напредъка си в редактирането и същевременно да запазите информация и качество. TIFF файловете често са файлове за разпечатване. Можете също да добавите воден знак по време на експортиране. Софтуерът като DxO или Lightroom ви позволява да запазите персонализиран воден знак, който можете да приложите към снимката с едно щракване.
Заключение
Редактирането на снимки е като нож с две остриета. Когато се опитате да го научите за твърде кратко време, може да се почувствате объркани. Ако обаче се съсредоточите върху един аспект в даден момент, радостите от този процес никога няма да свършат.